Категорија: Филм и ТВ

Магазин Филм и ТВ

НАЈГОЛЕМ ШОК ВО ИСТОРИЈАТА НА ОСКАРИТЕ: Прв филм од неанглиско говорно подрачје прогласен за НАЈДОБАР, режисерот од солзи не можеше да зборува (ВИДЕО)

Слободен печат
Оскарот за најдобар филм на овогодинешната церемонија  го доби „Паразит“, дело на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун Ху.  Ова е првпат во историјата на Оскарите некој...
Ви Препорачуваме Култура Магазин Македонија Филм и ТВ

„Медена земја“ вечерва не доби Оскар, но Македонија е повеќе од горда на силната порака која медената екипа ја испрати!

Слободен печат.
Во тек е 92. издание на доделувањето на оскарите, а нашата медена екипа досега беше во трка за два оскари – за Најдобар документарен филм...
Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин Македонија Свет Филм и ТВ

Медена земја не го доби Оскарот за Најдобар документарен филм, но трката продолжува

Слободен печат.
Во тек е 92то издание на доделувањеро на Оскарите, а македонскиот документарец Медена земја е номиниран во две категории, и тоа за Најдобар документарец и...
Магазин Филм и ТВ

Македонија заразена од оскаровска треска: Кои се конкурентите на „Медена земја“

Слободен Печат
Оскаровската вечер, која ќе се одржи на по наше време на 10 февруари во 2 часот наутро, е најгледан настан што се пренесува во повеќе...
Ви Препорачуваме Магазин Филм и ТВ

Гардијан: „Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарец

Слободен печат
Критичарот на „Гардијан“ Питер Бредшоу, кој воедно е и еден од најдобрите филмски критичари во светот, ги искажал своите предвидувања за тоа кој ќе ги добие оскарите...
Магазин Филм и ТВ

Првото доделување на Оскари траело 15 минути, првиот Оскар му е доделен на нем филм (ФОТО)

Слободен Печат
Првата церемонија на доделување на наградата Оскар е одржана на 16 мај далечната 1929 година во холивудскиот хотел „Рузвелт“, а домаќини на вечерта биле глумците...
Магазин Филм и ТВ

„Игра на тронови“: Алтернативниот крај ќе следува во книгата на Џорџ Р. Р. Мартин?

Слободен Печат
Милиони фанови на ТВ серијата „Игра на троновите“ останаа разочарани од последните две епизоди, кога омилената Денерис Таргерија прво стана „луда кралица“ одговорна за смртта...
Магазин Филм и ТВ

За Стивен Кинг не е битна расната разноликост: Славниот писател вербално нападнат на социјалните мрежи

Слободен печат
Еден од најславните писатели на денешницата, Стивен Кинг, кој воедно е и член на Американската академија за филмска уметност, изјави дека при неговото гласање за...
Магазин Филм и ТВ

Сензуална музика од филмови за возрасни од седумдесеттите години која треба да ја слушнете и денес (ВИДЕО)

Слободен печат
Француски музички продуцент, познат под уметничкото име Drixxxé, направи микс од најдобрите песни од филмовите за возрасни од седумдесеттите години од минатиот век.  По првата...
Магазин Филм и ТВ

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат
Во текот на 2022 година ќе ја проследиме серијата со работен наслов „Куќата на змејот“, која ќе биде приквел на „Играта на троновите“, која со...