Категорија: Колумни

Колумни

Конфузни сигнали

Златко Теодосиевски
Пред извесно време напишав дека луѓето, или барем поголемиот дел од нив, во принцип ѝ веруваат на власта. Особено на оваа власт. Така веројатно и...
Ви Препорачуваме Колумни

„Жолтите комбиња“ летаат на небо

Сашо Орданоски
Го гледав некни Александар Николовски во дебатата со Шекеринска на ТВ24. Ми остави силен впечаток оној негов монолог за тоа како некој него постојано го...
Ви Препорачуваме Колумни

Со здравје да се видиме на изборите во јули

Сашо Орданоски
Од целата партиска врева што ја слушаме деновиве, можам, произволно, да заклучам дека предизборната кампања се одвива во силен ек за изборите кои ќе се...
Ви Препорачуваме Колумни

Распуштеното Собрание не може да се врати

Слободен печат
Група од 35 пoранешни пратеници потпишаа барање распуштeното Собрание повторно да се врати на заседание. Нивното барање е поддржано и од Владата и од претседателот...
Колумни Слајдер

Жерновски: Продолжена криза за продолжена кариера

Андреј Жерновски
Како владејачка партија која изминативе три години од постоењето на новата Влада упорно инсистираше на конечно функционирање на правната држава, би било крајно недоследно сега...
Ви Препорачуваме Колумни

Невладината левица со предизборен аперкат за СДСМ

Сашо Орданоски
Десетина помали и независни синдикати и невладини организации, меѓу кои има и прилично угледни, вчера го поддржаа ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека Владата нема стратегија за...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Кој прв на избори, тој прв ќе формира Влада

Кога ги гледаме овие наши лидери на нашите партии и кога ги слушаме како се неодлучни, веднаш сфаќаме дека лажат кога ќе речат „ние сме...
Колумни

Трет обид за спас

Данела Арсовска
Со третиот сет мерки за економски спас опфатени се повеќе категории граѓани, најмногу најзасегнатите, a средства се наменети за стимулирање на потрошувачката, за поддршка на...
Ви Препорачуваме Колумни

Доста драма, дајте малку мелодрама!

Сашо Орданоски
Како што стојат работите, целиот напор на опозицијата е да не дојде до избори, секако не наскоро, тешко и за септември, а можеби ни зимава....
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Договор за избори нема да има, а можеби ниту избори!

Скептицизмот на Претседателот Пендаровски не е за потценување кога станува збор за тоа дали лидерите ќе се договорат за датум за одржување на изборите. Соодносот...