14 C
Скопје

Категорија: Колумни

Колумни

Додека го носиме светот во џебот

Ерол Ризаов
Кога е снеубавена и неизвесна иднината, носталгијата по минатото е лош избор на еден старомоден и конзервативен подостарен весникар да пишува за портал кој се...
Колумни

Ревизионизмот и мафијата

Александар Литовски
За време на враќањето на нашите простори во варварство, што трае, ете веќе повеќе од триесет години, со антикомунистичките баења од племенските шамани, попови и...
Колумни

Зошто, претседателе Пендаровски, релативизирaте!?

Ненад Јовановиќ
Искрен да бидам, не знам што се случува со претседателот на државата Стево Пендаровски, од проста причина што не можам да разберам зошто го негира...
Колумни

Недостоен!

Марин Гавриловски
„Достоен, достоен!“ или „аксиос“ во оригинал на грчки, е литургиска акламација која присутните ја извикуваат за време на ритуалот на востоличување верски поглавар или висок...
Колумни

Дали ќе излеземе попаметни отколку еден лифт?

Мирослав Грчев
Денес, Македоња Норд е, за жал, малограѓанско општество. Но, не беше секогаш така. Првин, под вековното турско, бевме чифлигарско општество. Во првата Југославија станавме селско...
Колумни

Список за гласање

Жанета Скерлев
Во редовните списоци неделава ставивме и додаток. Не дека такво време дојде па дојде време кога треба да се запишува и на страна она познатото...
Ви Препорачуваме Колумни

Т’га за југ

Бошко Јакшиќ
Проверените и правовремени информации можат да спасат животи. Пандемијата нè учи дека не е доволно да се бориме против вирусот: тој нема да исчезне волшебно...
Ви Препорачуваме Колумни

Зошто Пендаровски влетува со грло во јагоди?!

Слободен печат
Согласноста помеѓу претседателот Стево Пендаровски и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека учесниците во 27-априлските настани во Собранието не се терористи, е суштински нов елемент...
Колумни

Националистите повторно победуваат на Балканот

Благојче Атанасоски
Како што се засилуваа заканите од официјалните бугарски државни власти дека ќе бидат блокирани нашите евроинтеграции, т.е. дека Бугарија нема да дозволи да ги почнеме...
Ви Препорачуваме Колумни

41 година од смртта, Јосип Броз Тито е сè уште најпопуларен политичар на просторите на екс Jугославија, зошто е тоа така?

С.Р.
Поминаа повеќе од четири децении, а поголем дел од граѓаните во сите земји од поранешна Југославија сè  уште мислат дека во минатата држава се живеело...