• Колумни

Американска „воспитна“ за македонските лидери

Американската култура на однесување од секогаш ни била чудна нам на Балканците. Особено во делот на директно кажување во лице на она што го мислат, без разлика дали ви се пријатели, деловни партнери, соработници, соседи или роднини, за разлика на нашата дволичност која ние си ја правдаме со-„нема смисла“! Истиот принцип го применуваат и во …

Американска „воспитна“ за македонските лидери Read More »

Кој има доверба во ЕУ?

Дали во преден план се согледува недоверба во ЕУ-институциите и нивните двојни стандарди што во последните години постојано ја исфрлаат од колосек локомотивата на проширувањето? Или пак се продлабочува недоверба во европскиот интеграциски пројект, од кој како од издишан балон испари големиот обединувачки ентузијазам, така што малите нации, што се тетерават на патот на економско …

Кој има доверба во ЕУ? Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Урбаната мафија од „белата палата“

Пред шест и кусур години, слушавме снимки од највисоки функционери на власта – тогашниот премиер, министри и шефот на УБК – како со години биле опседнати со купопродажба на плацови на Водно и самоволни измени на урбанистички планови заради личен интерес. Слушавме како дури и на паузи од владини седници премиерот и министерот за транспорт …

Урбаната мафија од „белата палата“ Read More »

Aмнестии, амнезии и (не)правна држава

Додека деновите броиме кого однеле да служи казна во Идризово, кој останал во домашен притвор, кого осудиле а кого ослободиле за дела стари по 10 години, во јавноста повторно се појави повикот за ослободување на осудените за 27 Април. Темата овој пат ја реактуелизира лидерот на Левица, пратеникот Димитар Апасиев кој напиша дека за упадот …

Aмнестии, амнезии и (не)правна држава Read More »

Си немала ВМРО-ДПМНЕ работа…

Ви текнува што вели народот, што правел ѓаволот кога си немал работа? Во недостиг на некаква политичка понуда, е баш тоа им го прави постојано ВМРО-ДПМНЕ, на цела земја и на сите нејзини граѓанки и граѓани, веќе 30 години самостојност. Еве сега им попречил датумот на локалните избори. Прво направија цела кампања, бараа одложување на …

Си немала ВМРО-ДПМНЕ работа… Read More »

Политичкото ѓубре од социјалните мрежи ги поплави медиумите

Медиумите немаат веќе никаков „филтер“ на политичкиот смет што доаѓа од социјалните мрежи. Политичарите тераат кампањи со пцости и погрдни зборови, а медиумите тоа го голтаат беа трошка задршка. Последната анкета на Брима покажува дека народот го преферира СДСМ како водечка партија на која и верува и ѝ   ја доверува локалната власт, иако можеби има …

Политичкото ѓубре од социјалните мрежи ги поплави медиумите Read More »

Руска гасна завеса помеѓу Вашингтон и Берлин

Како и што доликува, американскиот претседател во Белата куќа ѝ изрази големо почитување на германската канцеларка, која соработуваше со четворица шефови на Белата куќа, а оваа есен, по 16 години на власт, заминува во политичка пензија. Џо Бајден и Ангела Меркел разгледаа многу приоритети за кои не се согласуваат – од приврзаноста до демократијата, климатските …

Руска гасна завеса помеѓу Вашингтон и Берлин Read More »

Ни треба антифашизмот

Во нашата стварност, сè повеќе, се чувствува недостиг од антифашизам. Затоа, приоритетно ни е потребно, при градењето на историската и општествена свест да се оттргнеме од неолибералните, профашистичките и ревизионистичките глупости и лаги, од историографската агнозија, од болеста на немање сознание за сопствените национални корени, од болеста која предизвикува неспособност за распознавање и разбирање на …

Ни треба антифашизмот Read More »