18 C
Скопје

Категорија: Колумни

Колумни

Будимпешта, имаме проблем!

Сашо Орданоски
„Ќе им направите ли понуда (на ВМРО-ДПМНЕ) за Голема влада (по претседателските избори)?“ „На Мицкоски, не! Јас сум човек којшто знам какви сериозни процеси доаѓаат...
Колумни

Како што тргнало, Филхармонијата ќе ја крстат Дарко Панчев, а Порта Влае – Крсто Мукоски!

Милорад Стојмановски
Малку подолго „гуглав”, барајќи ги имињата на спортските сали. Покрај најпознатите „Борис Трајковски”, „Јане Сандански”, тука се и „Гоце Делчев”, „Никола Карев”, „Тодор Александров”, „Јордан...
Колумни

Револуцијата на „Некст тајм“: Од млади и неискусни до бенд кој поврзува генерации

Михаило Донев
Музичкото дуо „Некст тајм“, составено од двајцата харизматични браќа близнаци Мартин и Стефан Филиповски, се појави на македонската сцена во 2008 година, а веќе следната...
Колумни

Пендаровски не заслужува да биде „поклопен“ со комични рецитали и со изливи на „спонтана емотивност“

Слободен печат
Кандидатот за претседател Стево Пендаровски го познавам одамна. Не толку добро колку што би сакал, но доволно за да заклучам дека станува збор за еден...
Колумни

Камо гарда за Ципрас, камо химни?

Бранко Героски
Посетата на Алексис Ципрас е прва официајлна посета на еден грчки премиер на нашата земја од билатерален карактер. Самиот тој факт е доволен средбата Заев...
Колумни

Паралелните реалности ќе се спојат

Сашо Орданоски
Како што стојат работите, Македонија ќе продолжи да си живее две паралелни реалности барем за догледно време. Во едната реалност, ќе го дочекаме грчкиот премиер...
Колумни

Рецензија: „Господ постои, името ѝ е Петрунија“- Жената која ја доби борбата со патријархалното општество во кое живееме

Михаило Донев
„Господ постои, името ѝ е Петрунија“, првиот македонски филм што беше номиниран за наградата Златна мечка на филмскиот фестивал „Берлинале“, каде што освои и две...
Колумни

Прерогатив на младоста е бунтот, а не култот на личноста на Заев

Бранко Героски
Сакам да верувам дека директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, не ги сфатил добро своите родители кога му раскажувале за Тито и...