4 C
Скопје

Категорија: Колумни

Колумни

Во светот на Малиот Ѓокица (Иванов)

Сашо Орданоски
Значи, отприлика, тоа е сценариото: пред неговото неславно заминување на буништето на историјата, Ѓорге Иванов да направи уште една масовна аболиција на сите обвинети или...
Колумни

Билјана Беличанец си го одзеде животот, а хиените се обидоа да ѝ ја одземат честа

Бранко Героски
Не известувај за самоубиство, освен ако тоа не предизвикално поширок јавен интерес! Ова е една од клучните норми од етичките кодекси на модерниот журнализам, кои...
Колумни

Ние сме грчка сфера на интерес

Денко Малески
Со меѓународно спонзорираниот симултан пораз на македонскиот и на грчкиот национализам, создадени беа услови да се затвори раната помеѓу двете држави која се закануваше да...
Колумни

Вонреден систематски преглед, под итно!

Сашо Орданоски
Ваква политичка реторика на омраза, каква што шири изборниот штаб на Гордана Силјановска Давкова, под команда на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, не е забележана во поновата...
Колумни

Алексис Ципрас или леснотијата на слободниот дух

„Со овој договор градиме различен наратив за историјата на Балканот. Ѝ вртиме грб на историјата на конфликти, антагонизми и војни кои се синоними на Балканот...
Колумни

„Грета Ван Флит“ – Реинкарнација на „Лед Цепелин“ и надеж дека вистинскиот рокенрол и понатаму ќе живее

Михаило Донев
Постои еден бенд во Детроит, тие се „Лед Цепелин Еден“ – изјави Роберт Плант, фронтменот на славните „Лед Цепелин“ за австралиските медиуми уште во март...
Колумни

Професорите можат и подобро

Сашо Орданоски
Во првата, корисна дебата на претседателските кандидати на ТВ Телма се расчистија неколку работи. На пример, дознавме повеќе детали за тоа како кандидатката Гордана Силјановска...
Колумни

Ја сакам царевата ќерка во поштенско сандаче

Слободен печат
Срѓан Ивановиќ Сигурен сум дека добро се сеќавате на омилената епизода од Македонски народни приказни, кога арамијата го мами случајниот минувач дека е врзан за...