Категорија: Колумни

Колумни

Камо гарда за Ципрас, камо химни?

Бранко Героски
Посетата на Алексис Ципрас е прва официајлна посета на еден грчки премиер на нашата земја од билатерален карактер. Самиот тој факт е доволен средбата Заев...
Колумни

Паралелните реалности ќе се спојат

Сашо Орданоски
Како што стојат работите, Македонија ќе продолжи да си живее две паралелни реалности барем за догледно време. Во едната реалност, ќе го дочекаме грчкиот премиер...
Колумни

Рецензија: „Господ постои, името ѝ е Петрунија“- Жената која ја доби борбата со патријархалното општество во кое живееме

Михаило Донев
„Господ постои, името ѝ е Петрунија“, првиот македонски филм што беше номиниран за наградата Златна мечка на филмскиот фестивал „Берлинале“, каде што освои и две...
Колумни

Прерогатив на младоста е бунтот, а не култот на личноста на Заев

Бранко Героски
Сакам да верувам дека директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, не ги сфатил добро своите родители кога му раскажувале за Тито и...
Колумни

Дуел за полумртва публика

Ненад Јовановиќ
Зошто имаше дебата помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, односно, сфаќам зошто немаше вистинска дебата; сфаќам затоа што на другата страна, во политичка смисла, немаше...
Колумни

Држава што не го оправдува своето постоење

Слободен печат
Како што преку читањето на генскиот запис на еден човечки ембрион генетичарите денес можат да предвидат од кои наследни болести ќе биде болен уште неродениот...
Колумни

ПИСМА ОД ЛОНДОН Трка за прво место

Слободен печат
Коњичката трка Гранд национал, која годинава ќе се одржи по 172. пат по ред на патеката или хиподром Антри кај Ливерпул, е врвот на тридневниот...
Колумни

Стево, во Македонија Норт не е арно – имај го тоа на ум!

Слободен печат
Не спорам дека се отвораат нови работни места, како што се фали оној аџамијата портпарол на СДСМ. Југендот не знае дека дури и во периодите...