Категорија: Колумни

Колумни

Во ЕУ се влегува со две нозе, а со една нога – во болница!

Слободен печат
Европратеникот во заминување Иво Вајгл, известувач на Европскиот парламент за Македонија, сведочи дека во неговите разговори со функционерите на Европската комисија, никогаш не се споменувале...
Колумни

Изборна Абракадабра!

Сашо Орданоски
Што научивме ново во изминатите десетина дена од изборната претседателска кампања? Ништо особено. Кампањата, главно кај опозицијата, варира во жестината на зборовите, но кај сите...
Колумни

Бомби без фитил

Бранко Героски
Претпоставувам дека во некои парапортали и кај некои самонаречени филозофи и опскурни „инфлуенсери“ на социјалните мрежи, веќе се изначитавте за мојата тајна операција, „во која...
Колумни

Прво едукација за канабисот, а потоа легализација за рекреативни цели

Михаило Донев
Пред неколку дена премиерот Зоран Заев изјави дека дебатата за легализација на марихуаната за рекреативни цели во туристичките градови, како Охрид и Струга, е отворена,...
Колумни

Во светот на Малиот Ѓокица (Иванов)

Сашо Орданоски
Значи, отприлика, тоа е сценариото: пред неговото неславно заминување на буништето на историјата, Ѓорге Иванов да направи уште една масовна аболиција на сите обвинети или...
Колумни

Билјана Беличанец си го одзеде животот, а хиените се обидоа да ѝ ја одземат честа

Бранко Героски
Не известувај за самоубиство, освен ако тоа не предизвикално поширок јавен интерес! Ова е една од клучните норми од етичките кодекси на модерниот журнализам, кои...
Колумни

Ние сме грчка сфера на интерес

Денко Малески
Со меѓународно спонзорираниот симултан пораз на македонскиот и на грчкиот национализам, создадени беа услови да се затвори раната помеѓу двете држави која се закануваше да...