Категорија: Колумни

Колумни

Ние сме грчка сфера на интерес

Денко Малески
Со меѓународно спонзорираниот симултан пораз на македонскиот и на грчкиот национализам, создадени беа услови да се затвори раната помеѓу двете држави која се закануваше да...
Колумни

Вонреден систематски преглед, под итно!

Сашо Орданоски
Ваква политичка реторика на омраза, каква што шири изборниот штаб на Гордана Силјановска Давкова, под команда на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, не е забележана во поновата...
Колумни

Алексис Ципрас или леснотијата на слободниот дух

„Со овој договор градиме различен наратив за историјата на Балканот. Ѝ вртиме грб на историјата на конфликти, антагонизми и војни кои се синоними на Балканот...
Колумни

„Грета Ван Флит“ – Реинкарнација на „Лед Цепелин“ и надеж дека вистинскиот рокенрол и понатаму ќе живее

Михаило Донев
Постои еден бенд во Детроит, тие се „Лед Цепелин Еден“ – изјави Роберт Плант, фронтменот на славните „Лед Цепелин“ за австралиските медиуми уште во март...
Колумни

Професорите можат и подобро

Сашо Орданоски
Во првата, корисна дебата на претседателските кандидати на ТВ Телма се расчистија неколку работи. На пример, дознавме повеќе детали за тоа како кандидатката Гордана Силјановска...
Колумни

Ја сакам царевата ќерка во поштенско сандаче

Слободен печат
Срѓан Ивановиќ Сигурен сум дека добро се сеќавате на омилената епизода од Македонски народни приказни, кога арамијата го мами случајниот минувач дека е врзан за...
Колумни

Тие што злобно се ситат на гафовите прават најголем гаф

Бранко Героски
Веќе напишав дека два најсимпатични момента во досегашната кампања се часот по јога на Гордана Силјановска во Охрид и роденденот на Стево Пендаровски во кругот...
Колумни

Будимпешта, имаме проблем!

Сашо Орданоски
„Ќе им направите ли понуда (на ВМРО-ДПМНЕ) за Голема влада (по претседателските избори)?“ „На Мицкоски, не! Јас сум човек којшто знам какви сериозни процеси доаѓаат...