12.8 C
Скопје

Категорија: Хроника

Хроника

Намалена затворската казна на Јанкулоска од шест на четири години

Горан Наумовски
Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ-46/18, во јавноста познат како „Тенк“ , по одржана јавна седница, донесе пресуда со која жалбите...
Хроника

Адвокатот Алиспахиќ го навреди судот, судијата му „подели“ парична казна

Горан Наумовски
Асмир Алиспахиќ, адвокат на еден од обвинетите за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски-Саздо, денеска од скопска единица заработи казна од 200 евра поради навреда на...
Хроника

УБК пратила „хонорарци“ на обука за шпионска опрема

Горан Наумовски
„Со службен налог и работни задачи јас и колегата Владимир Варелов петпати бевме пратени на обука за опремата, која ја доби Петтата управа, каде што...
Хроника

Мијалков сам ќе бара да излезе од притвор

Слободен печат
Поранешниот директор на УБК, притворениот Сашо Мијалков денеска од судскуот совет во предметот „Тврдина-Таргет“ побара денешното рочиште да се одложи. Барањето го поткрепи со потребата...
Хроника

Покрај „жолтите комбиња“, на МВР му подметнале и жолти возила

Горан Наумовски
Месечно за сервисирање Министерството за внатрешни работи трошеше пари колку за три нови возила. Тие бројки беа фрапантни. Започнавме да собираме сознанија од искуствата на...
Хроника

Изминатото деноноќие осум сообраќајки во Скопје, шест лица лесно повредени

МИА Агенција
Шест лица се здобиле со лесни телесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајки во текот на вчерашниот ден. Во три била причинета материјална штета....
Хроника

Спасовски: Осудувам какво било насилство, секој ќе одговара за направеното

МИА Агенција
Осудувам какво било насилство што се случува каде било и од каде било и секој мора да одговара за она што го има направено. Ова...
Хроника

Едно лице пренесено во Клинички центар, откако „БМВ” излета кај Смилковско Езеро

МИА Агенција
Автомобил марка „БМВ” попладнево излета од автопатот кај Смилковско Езеро при што со повреди се здобило едно лице. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека...
Хроника

ВМРО-ДПМНЕ: Син на висок советник на Оливер Спасовски избодел полицаец

Слободен печат
Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека МВР под раководството на министерот од СДСМ Оливер Спасовски го допрело дното. – Според инфомациите кои ги објавија медиумите, син...
Хроника

Во велешко активни неколку шумски пожари

МИА Агенција
Уште еден шумски пожар над месноста викана „Неделна вода” во Велес изби утрово во 9:30 часот, каде гори нискостеблеста дабова шума. Во гаснењето се вклучени екипи...