-2 C
Скопје

Категорија: Хроника

Хроника

На Поповски му се слошило во затвор, лекари го прегледуваа во судот

Горан Наумовски
На притворениот поранешен помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, утринава, пред да биде спроведен на продолжение од судското рочиште за случајот „Триста“, му се слошило....
Хроника

Пожарникар нападнат во Струмица на место на кое бил пријавен пожар

МИА Агенција
З.Ш.(56) од Струмица, вработен како пожарникар во струмичката Територијална противпожарна единица вчера пријавил дека бил нападнат од лицето Т.С кај местото „Просенички пат” на кое...
Хроника

Мигрант починал, а шест се тешко повредени откако ги исфрлил возачот што ги превезувал

МИА Агенција
Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ утринава во 4:30 часот покрај магистралниот пат Удово-Демир Капија, во близина на Водисирска Река, го пронашле...
Хроника

Кочанец им подлегнал на повредите, здобиени од физички напад од внукот

МИА Агенција
Шеесет и шест годишниот С. М. од Кочани, кој бил физички нападнат во неговиот дом, од неговиот внук В.З.(19), починал вчера околу 13:00 часот во Клиничката болница Штип....
Хроника

Голем пожар во Преспа, гори и дел од Националниот парк Галичица

Слободен печат
Повеќе од 300 хектари високо стеблеста шума зафати пожарот во Преспанскиот регион во близина на туристичките населби Отешево и Сирхан. Пожарот вечерва е проширен и...
Македонија Хроника

Косовското МВР тврди: Немаме информации каде се Демири и Исмаиловиќ, но ќе соработуваме со Скопје

МИА Агенција
Косовскиот министер за внатрешни работи Екрем Мустафа денеска изјави дека нема информации каде се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се обвинети во случајот „Монструм”. Мустафа...
Македонија Хроника

Врховен суд за случајот „Империја“: Мијалков е слободен

Горан Наумовски
Врховниот суд на Република Северна Македонија на 27 март 2019 година, донесе решение по предметот заведен под ВКЖ1.бр.19/2019, предметот познат под името „Империја“, со кое...
Хроника

Спасовски: Четири кривични пријави за уништувањето на трската и узурпација на крајбрежјето

МИА Агенција
Во соработка со Основното јавно обвинителство, Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против четири лица за уништување трска и за узурпација на крајбрежјето во...
Хроника

Намалена затворската казна на Јанкулоска од шест на четири години

Горан Наумовски
Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ-46/18, во јавноста познат како „Тенк“ , по одржана јавна седница, донесе пресуда со која жалбите...