Категорија: Хроника

Хроника

Седум активни пожари, кај крушевското село Норово ангажиран и хеликоптер

МИА Агенција
Седум пожари се активни во моментот во државата, а 11 се локализирани. Во гаснењето на пожарот во атарот на селото Норово кон селото Селце во...
Хроника

Хорор во Кумановско – вреќи со убиени кучиња (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

Слободен печат
Фотографии на кои се гледаат мртви кучиња во вреќи, расфрлани во старата, веќе непостоечка касарна (населба Карпош) во Куманово, запустено, изолирано место каде речиси нема...
Хроника

Бошкоски бил депресивен во затворот „Скопје“

Горан Наумовски
-По два дена од неговото приведување разговаравме. Добив податоци дека бил уапсен во некоја кафеана и дека тоа го доживеал многу стресно, вознемирувачки, со страв....
Хроника

Одбраната во „Талир“ бара СЈО да ѝ достави 26 изјави од сведоци

Горан Наумовски
Во кривичен суд денеска започна судската постапка за случајот на СЈО, „Талир“. Одбраната побара одложување на главната јавна расправа, бидејќи од страна на СЈО не...
Хроника

Загина жена во страшна сообраќајка на наплатната рампа кај Тетово

Слободен печат
Утрово во 06.45 часот на автопатот Тетово-Гостивар кај наплатната рампа кај Тетово  се случи страшна сообраќајна несреќа во која загина едно лице, 51-годишна жена од...
Хроника

Продолжува судењето за убиството на Саздовски

МИА Агенција
Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето на Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиство на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Случајот го води судијката...
Хроника

Апелација ја потврди ослободителната пресуда за Заев во случајот „Поткуп”

МИА Агенција
Апелацискиот суд Скопје ја одби како несонована жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Поткуп” во кој беше...
Хроника

Тензични искази на сведок-адвокат во случајот „Триста“

Горан Наумовски
Сведокот адвокат Маја Малакова, која била претседателка на Државната комисија за жалби по јавни набавки во 2008 година била адвокат, а била ангажирана како претседател...
Хроника

Пронајден женски труп во Вардар кај Комплекс банки

МИА Агенција
Пронајден е женски труп во водите на Вардар под мостот во близина на Комплекс банки, во Скопје. Според привичните информации, станува збор за жена на...
Хроника

Двајца кавадарчани лишени од слобода бидејќи им била пронајдена марихуана

МИА Агенција
Двајца кавадарчани биле лишени од слобода во саботата навечер од страна на полициски службеници бидејќи кај нив била пронајдена марихуана. За ова денеска информираше Верољуб...