Категорија: Хроника

Хроника

Кочанец им подлегнал на повредите, здобиени од физички напад од внукот

МИА Агенција
Шеесет и шест годишниот С. М. од Кочани, кој бил физички нападнат во неговиот дом, од неговиот внук В.З.(19), починал вчера околу 13:00 часот во Клиничката болница Штип....
Хроника

Ограбена црква во Вратница

МИА Агенција
Непознати сторители ноќта помеѓу 29 и 30 март извршиле тешка кражба во црквата „Св.Константин и Елена” во село Вратница, Тетовско при што одзеле накит и бакарни...
Хроника

Голем пожар во Преспа, гори и дел од Националниот парк Галичица

Слободен печат
Повеќе од 300 хектари високо стеблеста шума зафати пожарот во Преспанскиот регион во близина на туристичките населби Отешево и Сирхан. Пожарот вечерва е проширен и...
Македонија Хроника

Косовското МВР тврди: Немаме информации каде се Демири и Исмаиловиќ, но ќе соработуваме со Скопје

МИА Агенција
Косовскиот министер за внатрешни работи Екрем Мустафа денеска изјави дека нема информации каде се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се обвинети во случајот „Монструм”. Мустафа...
Македонија Хроника

Врховен суд за случајот „Империја“: Мијалков е слободен

Горан Наумовски
Врховниот суд на Република Северна Македонија на 27 март 2019 година, донесе решение по предметот заведен под ВКЖ1.бр.19/2019, предметот познат под името „Империја“, со кое...
Хроника

Спасовски: Четири кривични пријави за уништувањето на трската и узурпација на крајбрежјето

МИА Агенција
Во соработка со Основното јавно обвинителство, Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против четири лица за уништување трска и за узурпација на крајбрежјето во...
Хроника

Намалена затворската казна на Јанкулоска од шест на четири години

Горан Наумовски
Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ-46/18, во јавноста познат како „Тенк“ , по одржана јавна седница, донесе пресуда со која жалбите...
Хроника

Адвокатот Алиспахиќ го навреди судот, судијата му „подели“ парична казна

Горан Наумовски
Асмир Алиспахиќ, адвокат на еден од обвинетите за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски-Саздо, денеска од скопска единица заработи казна од 200 евра поради навреда на...
Хроника

УБК пратила „хонорарци“ на обука за шпионска опрема

Горан Наумовски
„Со службен налог и работни задачи јас и колегата Владимир Варелов петпати бевме пратени на обука за опремата, која ја доби Петтата управа, каде што...
Хроника

Мијалков сам ќе бара да излезе од притвор

Слободен печат
Поранешниот директор на УБК, притворениот Сашо Мијалков денеска од судскуот совет во предметот „Тврдина-Таргет“ побара денешното рочиште да се одложи. Барањето го поткрепи со потребата...