Категорија: Хроника

Хроника

ОБНОВЕНО Се самоуби синот на Илчо Захариев

Слободен печат
Ноќеска во викендичка во Делчево се обесил Александар Захариев, 23-годишниот син на екс- градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, дознава „Слободен печат“ од извори во истрагата....
Вести Хроника

Поранешниот телохранителот на Мијалков доби 30-дневен притвор

Слободен печат
Кочанскиот суд му одреди 30 дена притвор на екс телохранителот на Сашо Мијалков, Драганчо Стоименов. Обвинителството барало притвор поради можност од бегство и влијание врз...
Вести Хроника

Судот подели парични казни за двајца сведоци во аферата „Триста“

Горан Наумовски
Судијката Добрила Кацарска, поради неоправдано отстуство на сведоците на одбраната на обвинетиот Ѓоко Поповски од случајот „Триста“ на СЈО , нареди за следното рочиште кое...
Вести Хроника

ОЈО го одложи случајот „Тенковски делови“

Горан Наумовски
Иако уредно поканет, заменикот на јавниот обвинител на Македонија не дојде на деношното рочиште на случајот на ОЈО познат како „Тенковски делови“. Во суд не...
Хроника

Тасевски: Сакате да го земеме законот во свои раце?

Слободен печат
Откако Апелација ја намали казната за возачот кој на „Партизанска“ ја усмрти студентката Фросина, со реакција на својот фејсбук-профил се јави актерот Сашо Тасевски. „Само...
Хроника

Намалена казната за возачот кој прегази студентка на пешачки премин кај Универзална сала

Слободен печат
Како што денеска пренесе Телма, Апелациониот суд ја намали казната на 3 години затвор за 29-годишниот Љубиша Видојковиќ, кој во април 2015 година, на пешачки...
Вести Хроника

Поранешниот телохранител на Мијалков сам се пријавил во полиција

Слободен печат
Поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, Драганчо Стоименов викан Дацо Белски, кој пукаше во друго лице во локал во Кочани, сам се пријавил во полиција, дознава...
Вести Хроника

И бугарски обвинители ќе ја истражуваат авионската несреќа кај Солунска Глава

МИА Агенција
Обвинителството во Софија отвори предистражна постапка за уривањето на авионот „Цесна” кај Солунска Глава на 2 април кога загина четиричлено семејство од Бугарија. Софиското обвинителство...
Хроника

Владиката Агатангел денеска е главен лик во снимки од „Шамарите во Центар“

Горан Наумовски
Владиката Агатангел со своите искажани лоши мисли и зборови кон сега веќе поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, на протестите во 2013 година, денеска беше...
Вести Хроника

Пожар избувна над Клинката за детски болести „Козле“

МИА Агенција
Пожар избувна вечерва на планината Водно, во пределот над Клиниката за детски болести „Козле”. Во гаснење на пожарот интервенираат три возила и десет пожарникари од...