Категорија: Хроника

Хроника

Тензични искази на сведок-адвокат во случајот „Триста“

Горан Наумовски
Сведокот адвокат Маја Малакова, која била претседателка на Државната комисија за жалби по јавни набавки во 2008 година била адвокат, а била ангажирана како претседател...
Хроника

Пронајден женски труп во Вардар кај Комплекс банки

МИА Агенција
Пронајден е женски труп во водите на Вардар под мостот во близина на Комплекс банки, во Скопје. Според привичните информации, станува збор за жена на...
Хроника

Двајца кавадарчани лишени од слобода бидејќи им била пронајдена марихуана

МИА Агенција
Двајца кавадарчани биле лишени од слобода во саботата навечер од страна на полициски службеници бидејќи кај нив била пронајдена марихуана. За ова денеска информираше Верољуб...
Хроника

На Поповски му се слошило во затвор, лекари го прегледуваа во судот

Горан Наумовски
На притворениот поранешен помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, утринава, пред да биде спроведен на продолжение од судското рочиште за случајот „Триста“, му се слошило....
Хроника

Пожарникар нападнат во Струмица на место на кое бил пријавен пожар

МИА Агенција
З.Ш.(56) од Струмица, вработен како пожарникар во струмичката Територијална противпожарна единица вчера пријавил дека бил нападнат од лицето Т.С кај местото „Просенички пат” на кое...
Хроника

Мигрант починал, а шест се тешко повредени откако ги исфрлил возачот што ги превезувал

МИА Агенција
Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ утринава во 4:30 часот покрај магистралниот пат Удово-Демир Капија, во близина на Водисирска Река, го пронашле...
Хроника

Кочанец им подлегнал на повредите, здобиени од физички напад од внукот

МИА Агенција
Шеесет и шест годишниот С. М. од Кочани, кој бил физички нападнат во неговиот дом, од неговиот внук В.З.(19), починал вчера околу 13:00 часот во Клиничката болница Штип....
Хроника

Ограбена црква во Вратница

МИА Агенција
Непознати сторители ноќта помеѓу 29 и 30 март извршиле тешка кражба во црквата „Св.Константин и Елена” во село Вратница, Тетовско при што одзеле накит и бакарни...
Хроника

Голем пожар во Преспа, гори и дел од Националниот парк Галичица

Слободен печат
Повеќе од 300 хектари високо стеблеста шума зафати пожарот во Преспанскиот регион во близина на туристичките населби Отешево и Сирхан. Пожарот вечерва е проширен и...
Македонија Хроника

Косовското МВР тврди: Немаме информации каде се Демири и Исмаиловиќ, но ќе соработуваме со Скопје

МИА Агенција
Косовскиот министер за внатрешни работи Екрем Мустафа денеска изјави дека нема информации каде се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се обвинети во случајот „Монструм”. Мустафа...