Категорија: Хроника

Хроника

Пронајдена марихуана кај двајца вработени во УБК

Слободен печат
Полицијата привела двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и  против нив покренала дисциплинска постапка откако, како што соопшти денеска Министерството за внатрешни...
Хроника

Пронајдена и отстранета школска бомба во центарот на Прилеп за време на „Пивофест“

МИА Агенција
Во угостителскиот објект, кафе-барот „Кафе ин” во строгиот центар на Прилеп ноќеска во 23,10 часот е пронајдена школска бомба што, според полицијата, немала експлозивно полнење....
Ви Препорачуваме Хроника

Пано од три метра паднало врз неа: Повредена жена во градски парк

Слободен печат
Вчера во градскиот парк во Скопје една жена се здобила со телесни повреди, откако врз неа паднало пано со железна конструкција од програмата на летниот...
Хроника

Комбе полно со мигранти паднало во провалија, повредени 33 лица

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со екипа од Министерството за внатрешни работи  врши увид на местото викано Пржедски споменик, кој се наоѓа...
Хроника

Истрага и притвор за криумчарење на 18 мигранти меѓу кои и четири деца

Слободен печат
Поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Криумчарење мигранти од член 418-б став 4 во врска со став 2 од Кривичниот законик, надлежен...
Хроника

Запленети 50 килограми марихуана кај Охрид

Горан Наумовски
Во координирана акција на Oддeлението за организиран криминал од МВР, синоќа во автомобил кој сообраќал на регионалниот пат Охрид – Св.Наум, во близина на населбата...
Хроника

Ангеловски: ОТА следи 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет”

МИА Агенција
Оперативно-техничката агенција – ОТА во моментов активно следи 159 комуникации, а постои можност некои од нив да се поврзани со најновиот случај „Рекет”, изјави денеска...
Хроника

Со лажни денари купувале во Кавадарци и околијата

МИА Агенција
Полициската страница Кавадарци поднесе кривична пријава против Б.Ч.(27), Љ.Т.(30) и С.О.(20), сите од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари”....
Хроника

Се судрија две возила, возач заврши во болница

Шеесетгодишен кавадарчанец е тешко повреден во сообраќајка која се случила вчера попладне во Кавадарци. Сообраќајната незгода се случила на улицата „Шишка“ помеѓу патничко возило „опел...
Хроника

Во центарот на Тетово тешко повредена девојка

Горан Наумовски
Осумнаесетгодишна девојка е тешко повредена во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 18.30 часот на булеварот „Видео Смилевски – Бато” во Тетово. Во девојката...