Категорија: Здравје

Здравје Магазин Магазин слајдер

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат
Појавата на гадење проследена со главоболка може да биде знак на настинка и грип, но и последица на стрес и анксиозност. Благата мачнина и минливата...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Со која брзина страда неактивното тело? По седум дена недвижење, мускулите ја губат формата, по две недели карлицата не е свитлива, зглобовите отекуваат

Слободен печат
Во текот на 70 дена поминати во кревет доаѓа и до промени во нутритивниот состав на нашите коски, како и на телесните течности. Накратко, тоа...
Здравје Магазин

Здрава диета: Магнезиум за слабеење и да ги зајакнете коските!

Васко Спасоски
Исхраната со магнезиум е наменета за оние кои сакаат да изгубат вишок килограми, без да го загрозат нивното здравје. Всушност, консумирањето храна која содржи високи...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што се случува штом се откажете од цигарите, придобивките се неверојатни од ден на ден и на долгорочен период

Слободен печат
Придобивките од откажувањето од пушењето цигари се навистина бројни: од намалување на ризикот за карцином и кардиоваскуларни заболувања до зголемување на менталната благосостојба, па до...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат
Кога ќе се спомене зајакнување на имунолошкиот систем, прво што ни паѓа напамет е зголемено внесување на витамин Ц. Па така, луѓето овој витамин го...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Ортопедите советуваат што мора да правите за да имате здрави зглобови

Слободен печат
Не смееме да си дозволиме ден без движење и недела без тренинг. Зглобовите остануваат здрави ако се користат редовно, советуваат ортопедите. Прочитајте ги нивните совети:...
Здравје Магазин

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Слободен печат
Луѓето со дијабетес тип 1 имаат поголема веројатност да починат од ковид-19 од оние со тип 2, според истражувањето на британската Национална здравствена служба (НХС),...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Згрутчување на крвта, опасна појава што може да го загрози животот

Слободен печат
Крвните згрутчувања се многу опасна појава што може да го загрози животот на оној што ги има во организмот, а притоа не е свесен за...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот

Слободен печат
Телото на секој болен човек испраќаа одредени „сигнали“ дека нешто не е во ред. Доколку умешно се следат и се препознаат ваквите симптоми и промени...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Зошто треба да го замрзнувате лимонот

Слободен печат
Најновите студии направени околу тоа колкаво е позитивното влијание на лимонот врз целото тело покажале дека ова овошје поради високото ниво на витамин Ц и...