Категорија: Храна

Еспресо Храна

Печурки во сос од бело вино (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Ова превкусно јадење се подготвува од едноставни состојки, а е превкусно и може да го подготват и почетниците. Исто така, овој оброк е и доста...
Еспресо Храна

Чоколадни колачи со путер од кикирики (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Навистина ќе ги засакате овие посни колачи и често ќе ги правите и тоа не само за гости. Потребни состојки: 225 гр маргарин 170 гр...
Еспресо Храна

Едноставна јапонска техника за боење јајца

Слободен печат
Јапонската шибори техника е едноставна и мошне ефектна. Ќе ви биде потребно следново: – хартивчиња за филтер кафе – сина боја – ластичиња – пипета...
Еспресо Храна

Посни чоко бомбици со бадеми

Слободен печат
Подгответе ги овие лесни и супервкусни посни бомбици од чоколадо и бадеми… Потребни состојки: -120 гр. темно посно чоколадо -50 гр. бадеми -1 голема лажица...
Еспресо Храна

Идеална посна вечера: Потпечена палента со компири

Слободен печат
Состојки: половина килограм компири 400 гр. пченкарно брашно половина шолја масло сол по вкус Подготовка: Компирите измијте ги, излупете ги и исечете ги на помали...
Еспресо Храна

Колку долго варените јајца можат да стојат пред да се расипат?

Слободен печат
Важно е да знаете колку всушност варените јајца можат да издржат пред да се расипат. Најдобра солуција е да ги чувате во фрижидер. Така можат...
Еспресо Храна

Се топат во уста – Американски палачинки со јаболка и цимет

Слободен печат
Вкусот на јаболко и цимет во комбинација со меко тесто сигурно ќе ви ги разведри тмурните денови во пролетта. Овој рецепт за палачинки е многу...
Еспресо Храна

Британското кралско семејство полудува по оваа торта: Чоколадна фантазија која не се пече!

Слободен печат
Британската кралица Елизабета Втора и принцот Вилијам го обожaваат овој десерт, открива личниот кралски готвач Дарен Мек Грејди. Потребни состојки: – 120 гр. путер –...