Категорија: Храна

Еспресо Храна

Тајна состојка која на вареното вино ќе му даде посебно фина арома

Слободен печат
Постојат многу варијации на тема варено вино, но основниот рецепт би изгледал вака: Состојки: 1 литар црно вино 7 каранфилчиња 150 – 200 мл вода...
Еспресо Храна

Направете си божиќни колачиња: Ќе ви бидат потребни само 4 состојки

Слободен печат
СОСТОЈКИ: 4 јајца 250 гр шеќер во прав 2 ќесички ванилин шеќер брашно по потреба ПОДГОТОВКА: Се матат јајцата со шеќерот додека не се добие...
Еспресо Храна

Генијален трик со кој бананите ќе останат свежи и до недела дена! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Смеѓите точки на бананите се знак дека дозреваат, дека се полни со шеќер и корисни состојќи, но кога темните точки ќе преовладаат тоа е знак...
Еспресо Здравје Магазин Храна

Што значи да се „јаде умерено“ ?

Слободен Печат
Колку пати сте ја слушнале фразата „се во умерени количини“? Но што всушност значи тоа „умерено“? Не постои научна дефиниција за овој термин, иако нутриционистие...
Еспресо Храна

Израдувајте ги дечињата со овие колаченца

Јасмина Кантарџиева Димков
Предноста не им е само во забавните фигури, најчесто човечиња, туку и во тоа што имаат примамлива миризба, а и долго траат. Децата особено им...
Еспресо Храна

Зимски десерт со јаболка и чоколада

Слободен печат
Состојки: 5 јаболка со средна големина 100 гр шеќер 50 гр ореви 3 јајца 2 лажици гриз 2 лажици брашно 10 гр цимет 1 прашок...
Ви Препорачуваме Еспресо Храна

Д-р Митов за „Слободен печат“: Kако и што да јадете за празниците без да се прејадете

Мими Шушлеска Петкова
Човековото тело се развива илјадници години и секогаш наоѓало начин како да се прилагоди на променетите услови, но никогаш не успеало да го совлада прекумерниот...
Еспресо Храна

Нека се најдат на вашата славска трпеза – Посни салати за Св. Никола (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат
На 19 декември многу семејства кај нас слават Св. Никола. Славата е посна, а тоа им задава уште поголема главоболка на домаќинките кои јадењата кои...