Бурно во хрватскиот ракомет: Сменет селекторот Хорват, отпуштен и Червар

Фото: EPA-EFE/Andreas Hillergren

Бурно беше во хрватскиот ракомет по завршувањето на Светското првенство на кое Хрватска го освои деветтото место што за оваа земја беше целосно неприфатливо.

Денеска беа потврдени промени во репрезентацијата. Семенет е селекторот Хрвоје Хорват, а разрашен е и Лино Червар од позицијата кординатор.

„По освоеното 9-то место на СП 2023 со што не беше исполнета зацртаната цел, а тоа беше четвртфинале и обезбедување олимписки квалификации направена беша анализа по која се донесени неколку одлуки.

„Избрани се тројца допретседателите на ХРС: Борис Месариќ, Крешмир Ренцо Просоли и Зоран Гобац. Одборот не го прифати извештајот на корвинаторот Лино Червар, па одлучи да го разреши комплетниот стручен штаб. Нов селектор е Горан Перковац кој доби едногласна подддршка. Завршена е и соработката со Лино Червар“, објавија од Ракометниот сојуз на Хрватска.

Како тренер Пероквац работи од 2000 година, беше селектор на Грција (2007/2008) и на швајцарија од 2008 до 2013 година. Во клупската кариера ги предводеше Винтертур, Кадетен Шафхаузен, Мнден, а последен клуб му беше Криенц од Луцерн.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот