Бурата и торнадото во Мисисипи однесоа најмалку 25 животи

Фото: Твитер

Спасувачките тимови продолжуваат да проверуваат стотици разрушени домови и згради од силната бура проследена од торнадо што ја зафати американската сојузна држава Мисисипи и во која загинаа најмалку 25 лица.

Како што објави Ројтерс, торнадото траело цел час и за тоа време минало растојание од 274 километри, уништувајќи се на патот.

Жители на градот Силвер Сити опишувале како се криеле во кадите во бањите додека помине торнадото.

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во Мисисипи и најави федерална помош за најтешко погодените реони.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот