Бура во Орландо, играч на меџик одби да клекне: Јас клечам само пред Бог (ВИДЕО)

НБА лигата по пауза од четири ипол месеци се врати на големата сцена и тоа со едно ново непишано правило, сите клечат при интонирање на химната како знат за поддршка за социјална правда.

Ваквиот потег го осуди и претседателот Доналд Трамп, но играчите воопшто не се грижат за неговите коментари и бараат да прекине полициската бруталност над афроамериканците и поради тоа пред секој натпревар тие клечат за време на интонирање на химната.

НБА играчите во вербална војна со претседателот на САД: Гајле ми е дали Трамп гледа НБА

Но, на вториот ден по рестартот на сезоната во Дозни Ворлд на Флорида, кошаркарот на Орландо меџик, Џонатан Ајзак ги шокираше соиграчите и останатите во салата со тоа што стоеше за време на интонирање на химната. Освен тоа, Ајзак беше единствен кој наместо со маицата со натпис „Black Lives Matter“ како знак за поддршка за социјална правда, тој го носеше својот дрес.
Ајзак по натпреварот објасни зашто постапи спротивно од сите.

Прочитајте и...  УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

– Јас ги поддржувам црните животи преку верата, ги подржувам сите животи преку верата. Сите сме правеле погрешни работи, а понекогаш само го вперуваме прстот во оние кои се најлоши. Имам чувство дека библијата ни говори дека сите сме недостојни за славата божја. Љубовта ќе влезе во срцето на сите мажи и жени во светот преку Бог – изјави Ајзак.

 

Прочитај повеќе

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат