-2 C
Скопје

Бура во најава, играчи на Сантос играле заразени со корона и знаеле за тоа?!

Главна спортска вест во Аргентина и цела Јужна Америка е натпреварот помеѓу Бока Јуниорс и Сантос во рамките на Копа Либертадорес.

Причина за тоа се шпекулациите дека голманот и уште еден играч на Сантос биле позитивни на коронавирус но и покрај тоа настапиле на натпреварот кој заврши без голови.

Голманот Џон Виктор Масиел Фуртадо ги помина сите 90 минути на теренот, а вториот е Вагнер Леонардо кој седеше на клупата на резервни играчи. Двајцата фудбалери на бразилскиот тим веднаш по натпреварот се ставени во карантин и тоа во хотелот во кој беше сместен Сантос по доаѓањето во Буенос Аирес.

Остатокот од тимот се врати во Бразил, додека двајцата играчи ќе останат во Аргентина се додека не добијат негативен резултат од тестирањето, но и додека не се испита дали тие биле свесни дека настапиле на дуелот со Бока Јуниорс иако имале коронавирус.


Доколку се потврди дека знаеле за позитивните резултати, тогаш Сантос сигурно ќе добие ригорозна казна иако бразилскиот тим пред тргнувањето за Аргентина во седиштето на Конфедерацијата на Јужна Америка (Конмебол) ги испратил резултатите од тестовите и сите биле негативни.

Прочитајте и...  Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Сомнежи дека нешто не е во ред со играчите на Сантос предизвика одлуката на бразилскиот тим да не оди во соблекувалната на полувреме туку остана на теренот. Според медиумите во Јужна Америка тоа укажува дека во клубот знаеле оти имаат двајца играчи кои се позитивни на коронавирус.

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар