Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Холандската фудбалска федерација ги извести сите екипи од Ередивизијата да почнат да се подготвуваат за продолжување на сезоната и го одреди стартот на идното коло, 19. јуни.

Главен услов за да продолжи првенството е холандската Влада да даде зелено светло, но фудбалските екипи се против фиксниот датум во време кога во државата има 19.500 заразени и преку 2.000 полинати лица од короновирусот.

Главни бунтовници се гигантите Ајакс, ПСВ Ајндховен и АЗ Алкмар кои го кренаа гласот против оваа идеја на видео состанокот со Холандската федерација.

Останатите 8-9 кола според планот на Федерацијата е да се одиграат помеѓу 19 јуни и 31 јули, а во наредната сезона која би започнала кон крајот на август нема да има пауза за време на божиќните и новогодишните празници.

Прочитајте и...  ФОТО: Елмас повторно тренира, но ќе го пропушти и дуелот со Реал Сосиедад!

Поврзани вести

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Хабиб не може без борба: Повторно ќе бидам на врвот!

Слободен печат

Остави Коментар