Бунт на атлетичарките поради интимните снимки во живо: Германките кренале глас, ИААФ ги гаси револуционерните камери

Досега несекојдневните кадри на атлетичарите и атлетичарките на стартот од трката на Светското првенство во Доха повеќе нема да бидат покажувани, барем не кога се во прашање дамите.

Имено, по бунтот на поедини атлетичарки дека камерите снимаат премногу интимни делови од телото, организаторите одлучиле дека нема да ги вклучуваат додека се подготвуваат за стартот.

Ревулиционерниот агол на снимање на стартот на трката наиде на неодобрување кај повеќето атлетичарки, а најгласни биле Германките Татјана Пинто и Џина Ликенкампер, кои не делат ист ентузијазам со организаторот во врска со оваа технолошка новина.

– Мислам дека е многу непријатно да се стои над овие камери на стартот од трката во многу малку облека на нас –  рекла Ликенкампер.

Прочитајте и...  Штета, штета – предоцна... За што жалел Бетовен во последните мигови од животот?

По критиката на Германките, реагираше и нивниот атлетски сојуз со официјално барање да се престане да се снимаат атлетичарките на почетокот на трката.

ИААФ ги уважил барањето, но нема во целост да ги исклучат камерите, туку дека ќе се сними приоѓањето на атлетичарките на стартниот блок.

 

Прочитај повеќе

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.

Во вилата на Ражњатовиќ се слави на големо! Трубачи влегоа во домот, Цеца игра на маса и пее на цел глас, Вељко ја кити музиката со пари (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Сопругата на фудбалерот на Реал Мадрид не мирува: Софија Милошевиќ во третиот месец од бременоста се „соблече“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од синовите на славната тенисерка и фудбалерот – Папараците ја уловија Ана Ивановиќ на прошетка со синовите Леон и Лука! (ФОТО)

Слободен печат

Тажна животна приказна на Дино Мерлин: Се вратив од турнеја, а сопругата ме праша: „Донесе ли нешто, немам за млеко“…

Васко Спасоски

Чувствувате лош мирис кој доаѓа од одводот? Со само три состојки веднаш ќе го решите проблемот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Јасмина Кантарџиева Димков

Претерала: Фановите ја подбраа Дара Бубамара: „Ти си куп пластика“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Овој напиток за детоксикација ќе ви биде омиленото нешто летово!

Слободен Печат

Короната ја уби романтиката: Нема туристи, па нема ни работа за градителите на гондоли во Венеција

Слободен печат

Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Трамп ѝ рече на Меланија да се насмее, таа му возврати со гримаса: Нејзината реакција е хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат