Бундеслигашкото дерби без победник (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Бундеслигашкото дерби без победник (ВИДЕО)

Лајпциг одигра 1:1 против Баерн Минхен и остана лидер на табелата.

Дербито на четвртото коло во Бундес лигата го одиграа Лајпциг и Баерн Минхен кои на крајот ги поделија бодовите играјќи 1:1. Баерн поведе уште во третата минута со голот на Робет Левандовски.

Домаќинот израмни во финишот на првото полувреме преку Емил Форсберг, со што Лајпциг дојде до бод и остана на првото место на табелата со 10 бодови, еден повеќе од Борусија Дортмунд и два од Баерн.

Во вториот дерби дуел, Борусија пред своите навивачи го декласира Баер Леверкузен со 4:0. Пако Алкасер, Гереиро и во два наврати Марко Ројс ја тресеа мрежата на на „фармацевтите“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.