Бујар Османи во телефонски разговор со Ивица Дачиќ изразил загриженост за зголемувањето на српските воените трупи долж границата

EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во улога на претседавач со ОБСЕ, имал телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, за како што вели загриженоста од трупањето на војска на границата помеѓу Србија и Косово.

Османи додава дека за поздравување е одлуката Србија да почне да ја повлекува војската додавајќи дека ОБСЕ е подготвено да помогне во намалувањето на тензиите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот