Бугарското Обвинителство прекинува било каков контакт со претседателот Радев

Причина за таквото решение е потребата да се избегнат какви било сомнежи и обиди да се влијае врз институцијата, се наведува во соопштението на Обвинителството.

Бугарскиот јавен обвинител Иван Гешев, имајќи го предвид строгото почитување на принципот на поделба на овластувањата, изјави дека Обвинителството прекинува каков било контакт со Претседателството, освен официјалната писмена коресподенција.

Прекинот на контактите ќе трае се до одлуката на Уставниот суд, кој треба да даде задолжително толкување на одредбата од член 103 од Уставот на Република Бугарија во врска со имунитетот на претседателот и потпретседателот.

Причина за таквото решение е потребата да се избегнат какви било сомнежи и обиди да се влијае врз институцијата, се наведува во соопштението на Обвинителството.

Во одредбата се вели дека претседателот и потпретседателот на Бугарија немаат одговорност за дејствија, извршени при вршење на своите функции, освен при предавство и кршење на Уставот. Според членот, тие исто така не можат да бидат притворени и кривично гонети.

Прочитајте и...  Османи во посета на Австрија, евроинтеграцијата во фокусот на средбите

Обвинителството вчера објави дека утврдило голема веројатност за вмешаност во криминални активности на шефот на државата Румен Радев.

Во текот на кривичната постапка иницирана и спроведена од Специјалното јавно обвинителство, на 22 јануари 2020 година обвинители спроведоа сеопфатна анализа на доказите,меѓу кои и материјални докази вклучени во случајот (собрани преку употреба на специјални разузнавачки средства користени од ДАНС против командантот на ВВС, генерал мајор Ц.Ст.).

При извршената анализа пронајдени се податоци и докази „за висок степен на веројатност за вмешаност во кривична дејност, што е предмет на истрага, на лице кое врши висока државна должност – претседател на Република Бугарија, а идентификуваните евентуални кривични дела не се директно поврзани со извршувањето на неговата функција”, соопшти Обвинителството.

Прочитајте и...  Албанците први на Балканот по барањата на азил во европските земји

Прочитај повеќе

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат

Лавров: Неопходна е соработка за деескалација на состојбата во Идлиб

МИА Агенција

Внимателно возете, снег на планинските превои Плетвар, Буково и Ѓавато

Марина Дамческа

Приведен 61-годишник кој пред три дена силуваше девојче во Тетово

Марина Дамческа

Коронавирусот ја зголеми продажбата во италијанските маркети за 73 отсто

Слободен печат

Британски државјанин почина од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вирусот им го качи шеќерот

Слободен печат

Индија: Судири на хиндуистите и муслиманите, уапсени 600 лица

Слободен печат

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за Сирија

МИА Агенција

Во Хрватска усвоен Закон за попис на населението

Слободен печат

Началниците на армиите на САД и Русија разговарале за ситуацијата во Идлиб

Слободен печат

Одбележувањето на Денот на ретки болести одложено

Марина Дамческа