Бугарските власти упорни да воведат такса за водомер?

Водомер, Фото: Архива

Регионалното министерство не отстапува од намерата да ги оптоварува сопствениците на имот со нова такса за пристап до водоводната мрежа. Така, претплатникот секој месец ќе плаќа одредена сума на водоводната компанија, дури и ако не искористил капка вода.

И покрај бројните критики, подрачното министерство повторно го објави на јавна расправа предлог-законот за водовод и канализација со кој се предвидува сосема нов начин на утврдување на цената на водата за домаќинствата. Во моментов, цените се вршат за три типа на услуги – испорака на вода до имотот, нејзино отстранување и прочистување, објави „Сега.бг.њус“.

Во новиот закон за вода и санитација се предвидени само две компоненти – фиксна сума за пристап до услугата и променлива цена за кубен метар потрошена количина. Оваа нова формула беше лансирана уште во 2020 година, кога се појави првиот нацрт на нов закон за вода и санитација, и наиде на многу критики.

Новата такса за „водомер“ ќе ги зафати сите сопственици на ненаселени имоти, кои ќе треба да платат за водоводната мрежа да стигне до нивниот имот, без разлика дали користат вода. Не е јасно како тоа ќе се одрази на останатите домаќинства, бидејќи доколку нема намалување на цената на водата, сите ќе плаќаат повисоки сметки поради новата давачка. Како ќе се утврдува надоместокот за „водомер“ засега е нејасно.

Во предлог законот пишува дека за оваа намена ќе има посебна регулатива. Се стравува дека фиксната компонента ќе биде многу висока и може да достигне половина од сегашните сметки.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот