Бугарските власти почнаа масовни проверки на брзите кредити

Комисијата за заштита на потрошувачите започнува со републички контроли на фирмите за брзи кредити, соопшти в.д. министерот за економија, Никола Стојанов. Небанкарските финансиски институции ќе се проверуваат дали со неправедна и незаконска пракса ги нарушуваат правата на потрошувачите од склучените договори за заем.

Комисијата веќе извршила прелиминарен преглед на договорите и сметководствените документи на компаниите за брзи кредити кои работат во нашата земја и констатирала сериозни прекршоци кои го нарушуваат пазарот, прецизираат од Министерството за економија.

Сега во канцелариите на фирмите ќе влегуваат и инспектори на КЗП. Причините за инспекциите се бројни пријави за нејасни или збунувачки услови во договорите и погрешни информации, што е прекршување на Законот за заштита на потрошувачите, пренесува „Сегабгњус“.

Години наназад се направи обид да се реши проблемот преку нов закон. Сепак, стручните анализи покажуваат дека коренот на проблемот е во недостигот на контрола и превенција. За разлика од комерцијалните банки, компаниите за брзи кредити не се под надзор на БНБ. На компаниите им беше оставено да вметнуваат нерегулирани клаузули во своите договори со кои потрошувачите се обврзани, соопшти МВР.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот