Бугарскиот патријарх Неофит: Православните браќа во Македонија може да сметаат на наша поддршка

Бугарскиот патријарх Неофит денеска упати порака до, како што рече православните браќа во Македонија, нагласувајќи дека тие може да сметаат на поддршката на Бугарската православна црква.

Неофит, како што јави БГНЕС, испрати специјална порака до, како што рече, братска Македонија, на денот кога Бугарија се поклонува на сеќавањето на бугарскиот револуционер Васил Левски.

Како што наведува агенцијата, специјалната комисија, формирана пред две години за да и и помогне на МПЦ-Охридска архиепископија за добивање автокефалност, продолжува со својата работа во БПЦ. Комисијата ја предводи митрополитот на Стара Загора.

Патријархот Неофит за агенцијата БГНЕС ја коментираше и иницијативата на патријархот Ерусалимски за средба со лидерите на православните цркви следната недела во главниот град на Јордан.

Прочитајте и...  Гренел: Курти ме погледна во очи и рече дека ќе ја отстрани таксата за српските производи

– Се разгледуваат уште некои мислења и потоа ќе се донесе одлука, рече тој, одговарајќи на прашање на БГНЕС дали ќе присуствува на состанокот на православните цркви свикан од патријархот Теофил Трети од Ерусалим во Аман на 26 и 27 февруари.

На прашањето дали, сепак, е предвидено учество на претставник на БПЦ на таа средба патријархот Неофит рече: „Тоа е под знак прашање”.

Агенцијата потсетува дека за средбата во Аман учеството го потврдиле само патријарсите на Русија и Србија, додека сите останати категорично одбиле да присуствуваат. Последниот што одговори негативно на поканата беше грузискиот патријарх Илија Втори, на почетокот на оваа недела.

Според вселенскиот патријарх Вартоломеј, „иницијативата на Ерусалимскиот патријарх е задоцнета и се заканува на единството на Православната црква”.

Прочитајте и...  Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат

Австрија додека трае епидемијата нема да прифаќа барања за азил на своите граници

Слободен печат

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Кучињата прошетани, полицискиот час може да почне (ФОТО)

Гореа контејнери во Скопје, пожарникарите мораа да интервенираат (ФОТО)

Слободен печат