1.1 C
Скопје

Бугарскиот Парламент и даде „корпа“ на владата: Отфрлен планот на Борисов за промена на Уставот

Бугарскиот Парламент синоќа го отфрли контроверзниот план на премиерот Бојко Борисов за промена на Уставот, што тој го достави во август во обид да ја ублажи политичката криза во земјата.

Предлогот за промена на Уставот доби само 110 гласа „за”, додека на парламентарното мнозинството му беа потребни 160 гласа од вкупно 240 пратеници во парламентот.

Овој предлог неодамна доби критика и од Венецијанската комисија, советодавно тело на Советот на Европа за уставни прашања, која соопшти дека жали што не е спроведена соодветна јавна дебата за иницирање на уставни реформи.

Конзервативната Влада ја покрена иницијативата во обид да го ослабне протестното движење, кое остро ги осудува наводните врски на владата со олигархијата.

Прочитајте и...  Позитивни оценки на Мицотакис и Сакералопулу: Грција до утре ќе има 200.000 вакцинации против ковид-19

Одлуката што се смета за маневар за купување време и останување на власт до следните парламентарни избори закажани за март 2021 година, предизвика бурна реакција од протестното движење.

Поврзани вести

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Слободен печат

Црна Гора ќе повлече седум амбасадори: Меѓу отповиканите и Тарзан Милошевиќ од Србија

Слободен печат

Двојно повеќе жртви од Втората светска војна: Над 100.000 смртни случаи во Велика Британија од ковид-19

Слободен печат

Hello, Moscow calling: Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден по трансферот на власта во Вашингтон

Слободен печат

Бајден уверен: „Северен тек 2“ е лош договор за Европа

Слободен печат

Остави Коментар