Бугарската опозиција предлага Собранието да ја одобри нацрт-преговарачката рамка за С. Македонија и Албанија

Бугарската политичка партија ДПС до Националното собрание достави предлог за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за членство на Република Северна Македонија и Албанија во ЕУ, предложена од француското претседателство. Ова го соопшти лидерот на движењето Мустафа Карадај, по изгласувањето недоверба на кабинетот на Кирил Петков. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber – Зошто го направивме … Продолжи со читање Бугарската опозиција предлага Собранието да ја одобри нацрт-преговарачката рамка за С. Македонија и Албанија