Бугарин со специјално модифицирано возило се обидел да внесе 30 килограми хероин во Србија

Дрогата била сокриена во посебно изработени бункери под хаубата, кај задниот браник, во подот на возилото, како и во празнините на предното десно тркало.

На граничниот премин Градина српските цариници запленија повеќе од 30 килограми хероин и уапсија бугарски државјанин со иницијали З.Г. (45), поради сомнение дека извршил кривично дело неовластено производство и ставање во промет на опојни дроги.

Српската полиција, на влез во нивната земја, за време на преглед на возило со бугарски регистарски ознаки, со кое управувал осомничениот З.Г. пронашла 30,4 килограми хероин, спакувани во 57 пакети.

Дрогата била сокриена во посебно изработени бункери под хаубата, кај задниот браник, во подот на возилото, како и во празнините на предното десно тркало.

На осомничениот му е одреден притвор од 48 часа, и тој, со кривична пријава, ќе биде приведен во надлежното обвинителство.

Акцијата ја предводеле припадниците на српското МВР, Управата на граничната полиција во сорабока со Управата на царината.

Прочитајте и...  Во државата Њујорк над 75.000 заразени и 1.550 смртни случаи
Фото: Српско МВР

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат