Бугарија повикува на преговори со Русија

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова повика на преговори меѓу Русија и Украина откако Кремљ објави план за распоредување на руско нуклеарно оружје во Белорусија.

Ситуацијата станува „се поопасна и пострашна“, рече Јотова и објасни дека поради тоа, заедно со бугарскиот претседател Румен Радев, постојано повикува на преговори.

– Ова не се празни зборови, оцени таа.

Според неа, Бугарија посакува преговори бидејќи повеќе оружје во сите земји води до непредвидливи одлуки и сега постои реална закана.

– Се надевам дека разумот сепак ќе надвладее. И дека во овој случај повеќе се работи за закани отколку за вистинско дејствување, додаде потпретседателката на Бугарија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот