Бугарија: Откриено ново жариште на африканска свинска чума - Слободен печат

Бугарија: Откриено ново жариште на африканска свинска чума

Бугарската агенција за безбедност на храната (БАБХ) откри ново жариште на африканска свинска чума на индустриска фарма во селото Попина, општина Ситово во областа Силистра.

Позитивните примероци денеска се лабораториски потврдени од страна на Националната референтна лабораторија при Националниот научно-истражувачки институт за ветерина.

На фармата се одгледуваат 17.000 животни. Ова е четврт потврден случај на болеста на индустриска фарма и прв во областа.

Прочитај повеќе

Таткото на Меган Маркл изнесе интимни семејни детали – Светот е запрепастен! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Извештајот за новата методологија на преговорите нема да биде објавен на 29 јануари

Слободен печат

ЕУ го зголеми нивото на ризик од зараза со коронавирусот од ниско на умерено

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ со Весна Петрушевска: Ова е ера на полусветови и полуписмени суштества

Локализиран пожарот во Белград

Слободен печат

Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Слободен печат

Остави Коментар

12 + eleven =

Прочитај повеќе

Христијан Мицкоски во Еден на Еден: На 12 април ќе се случи „We Will Rock You“ (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Чистење на накит, прочитајте ги овие корисни совети од стручњаци

Слободен печат

Влошено владеењето на правото во Унгарија и Полска

Слободен Печат

Брнз даде силна поддршка за посветеноста на Владата на реформите, стабилноста и интеграциите во ЕУ и НАТО

Слободен Печат

Владата ја усвои Информацијата за номинирање на Длабока река на Прелиминарната листа на УНЕСКО

Слободен печат

Емили Дикинсон, девојката со писмата и белиот сомот

Јасмина Кантарџиева Димков