Бугарија може да го воведе еврото најрано во јануари 2023 година

Бугарија може да го воведе еврото најрано во јануари 2023 година, според извештајот на агенцијата за рејтинг „Фич“.

Таа потсетува дека земјата има позитивен рејтинг на БББ и официјално го започнала процесот на влез во ЕПМ II, познат како сала за чекање на Еврозоната, во јули 2018 година. Се очекува одлуката за пристапување кон еврото да се случи на крајот на 2019 година.

Според агенцијата, Бугарија би можела да се приклучи на еврозоната во почетокот на 2023 година доколку успешно ги исполни критериумите на ЕПМ II, а потоа и на пошироките критериуми за конвергенција.

Хрватска се очекува да го прифати еврото во јануари 2024 година, доколку ги исполни овие услови. Земјата се пријави да се приклучи на „чекалната за еврозоната“ на почетокот на јули 2019 година.

Прочитајте и...  Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово - интервенира полицијата

Романија изрази интерес за пристапување во ЕРМ II, но нема официјален распоред. Изгледите за усвојување на еврото во Унгарија, Полска и Чешка во блиска иднина останува долг пат, поради послабата политичка волја и, во некои случаи, многу ниската јавна поддршка за членство во еврозоната

Прочитај повеќе

Уредбата на Владата за помош на медиумите е селективна и не ги опфаќа сите медиуми

Слободен печат

Годишен извештај на ГРЕКО за С. Македонија: Потребни се конкретни резултати, работа и акции

Бојана Нојиќ

Северноамериканската нафта „Брент“ надмина 40 долари за барел

Слободен печат

Шведска признава дека требало да воведе рестриктивни мерки во земјава

Слободен печат

МТСП:Исплатени надоместоците за невработените и стечајците за месец мај

Слободен печат

САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Духовденската задушница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце (ВИДЕО)

Слободен печат

Насковска: Во СОС детското село има 14 згрижувачи кои се грижат за 59 деца (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов Зеланд најави укинување на мерките за физичка дистанца

Слободен печат

Бесплатни 2 часа паркинг со превземање на апликацијата на ПОЦ

МИА Агенција

ФЗО: Надминат техничкиот проблем со довод на струја и нормално функционира издавањето лекови на рецепт

МИА Агенција

Казнети 475 граѓани кои не носеле лична заштита

МИА Агенција