БУГАРИЈА КУПУВА АМЕРИКАНСКИ ЛОВЦИ: Набавуваат 8 нови Ф-16 борбени авиони! – Слободен печат
ВестиРегион

БУГАРИЈА КУПУВА АМЕРИКАНСКИ ЛОВЦИ: Набавуваат 8 нови Ф-16 борбени авиони!

Заменик министерот за одбрана, Атанас Запарјанов, за новинарите рекол дека дговорот вреден 1,25 милијарди долари ги вклучува леталата, опремата, како и обука за пилототите.

Бугарската влада денеска одобрила купување на осум нови ловци Ф-16 од САД, кои ќе ги заменат старите авиони во рамките со НАТО стандардите.

Владата денеска му одобри на министерот за одбрана да потпише договор за кушување на осум Ф-16 авиони, пренесуваа тамошните медиуми.

Заменик министерот за одбрана, Атанас Запарјанов, за новинарите рекол дека дговорот вреден 1,25 милијарди долари ги вклучува леталата, опремата, како и обука за пилототите.

Тој истакнал дека биле порачани шест борбени авиони Ф-16 со едно седиште и два со две седиште, а ќе бидат испорачани во 2023 година.

Одлуката треба дополнително да ја одобри парламентот, но се очекува лесно да помине, бидејќи владејачката коалиција го има потребното мнозинство.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close