Бугарија ќе ја санира „Бугарска пошта“ со 25 милиони евра

План за закрепнување и дигитализација на „Бугарска пошта“ изгласа преодната влада. Планот ќе се реализира со помош од 25 милиони евра, обезбедени од буџетот со зголемување на капиталот на државната компанија. Предлогот ќе биде испратен на известување до Брисел, за дозвола за доделување на оваа помош.

„Работиме на план за реструктуирање на обврските на „Бугарска пошта“ заедно со Бугарската развојна банка. Идејата е сите овие обврски да се преструктурираат поради фактот што во моментов, бидејќи не се реструктуирани, „Бугарски „Пошта“ годишно губи од камата од околу 3 до 3,5 милиони евра“, изјави вицепремиерот и министер за транспорт Христо Алексиев, објави „Сегабгњус“.

И покрај протестите на поштенските работници пред еден месец поради малите плати, стана јасно дека компанијата акумулирала заостанати 36 милиони евра.

„Бугарска пошта“ минатата година претрпе и голем хакерски напад, кој долго време оневозможи голем дел од активностите на компанијата. Ова дополнително ја влоши ерозијата на нејзиниот пазарен удел во курирски услуги во однос на приватните оператори, се наведува во владиното соопштение за одлуката.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот