Бугарија: Исчезнаа 2,5 милиони јајца увезени од Украина!

Фото: Unsplash

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) започна истрага за разни здруженија, трговски синџири и компании од прехранбената индустрија поради високата инфлација. Според секторот, постојат основи за наводи за нарушување на конкуренцијата, така што цените се покачуваат повеќе од потребното според пазарот.

Претседателот на Сојузот на одгледувачи на живина во Бугарија Ивајло Галабов изјави дека Унијата на одгледувачи на живина ќе поднесе барање за проверка до Агенцијата за безбедност на храна. Според податоците на здружението, од Украина се увезени 2,5 милиони јајца, кои не се продаваат во трговските објекти.

Од Синдикатот се сомневаат дека има прекршок при нивното поставување и се означени со различно потекло. Од Сојузот на одгледувачи на живина изјавија дека тие се едно од здруженијата што ги проверува Комисијата за заштита на конкуренцијата поради сомневање за картел, а со тоа и поскапување, информира „24Часа.бг“. Според податоците на здружението, испитувачите заплениле само информации од јавен карактер – податоци од Евростат и од Министерството за земјоделство. Од таму не очекуваат да бидат санкционирани.

-Нема ништо лошо таквите јајца да влезат во земјава, но ние во комерцијалната мрежа не гледаме дека 30 отсто од јајцата се украински. Тоа е она што ни дава повод да испратиме сигнал до Агенцијата за безбедност на храна – да провериме од влезот на граничните пунктови до соодветниот регистриран магацин и потоа до трговските синџири каде одат овие јајца“, додаде Галабов.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот