13 C
Скопје

Буфон е прв фудбалер во Серија А со десет титули

Легендарниот голман на Јувентус, Џанлуиџи Буфон, влезе во историјата на Серија А како првиот фудбалер кој освоил 10 шампионски титули.
Буфон сите титули ги освои како фудбалер на Јувентус во чии редови пристигна во 2001 година до Парма и веќе во првата сезона дојде до титулата.

На второто место на оваа листа се одбранбените играчи на Јувентус, Леонардо Бонучи и Џорџо Киелини, кои имаат по девет триумфи.
Киелини, исто како и Буфон, сите титули ги освои како фудбалер на Јувентус, додека Бонучи има еден шампионски трофеј како член на Интер.

Поврзани вести

Каде ќе се игра финалето во ЛШ, Англичаните ја ставија Турција на црвена листа

Слободен печат

Инфантино гласно размислува за промени во фудбалот: Ограничен број на настапи, на клубови…

Слободен печат

Будуќност е прв финалист во АБА лигата

Слободен печат

УЕФА најде начин да ги казни суперлигашите, големата тројка одбива договор

Слободен печат

АБА Лига: Селекторот на кошаркарите ја растури Ц. Звезда и обезбеди мајсторка

Слободен печат

Стотка на Куманово, МЗТ Скопје го загуби третото место

Слободен печат

Остави Коментар