Бучковски: Со мојот случај може да започне ветингот

Бевме пред победа, зашто докажавме дека нема кривично дело и не е направена штета, рече поранешниот премиер и лидер на СДСМ Владо Бучковски, после последното рочиште во предметот „Тенковски делови“, на кое се потврди одлуката за застарување на делото откако претходно обвинителството го преквалификуваше.

И останатите обвинети во случајот Методија Стамболиски, Нелко Менкиновски, Митре Петковски, Ацо Ѓурчиновски изразија револт што обвинителството го преквалификувало делото и им ја одзела можноста за морална сатисфакција односно ослободителна пресуда. Велат и Апелација и Врховниот суд констатирале дека не постои дело ниту нанесена штета со умисла и дека набавката на тенковските делови била потребна.

-Оние кои го нарачаа делото најдоа свои соработници во обвинителството и во судството и за тоа дебело ги наградија. Значи, во 2008 година почна да гради кариера тогашната судијка Вангелина Маркудова, по нарачаната пресуда се вивна во метеорите и стана судија во Уставниот суд. Обвинителот кој тогаш беше непознат за пошироката јавност, Петар Аневски, како „награда“ за сработеното стана претседател на Советот на јавни обвинители – рече Бучковски, кој истакна дека оваа победа е против поранешниот министер за правда Михајло Маневски и неговата сопруга Филимена Маневска.

Прочитајте и...  Сончево и топло време, температурата до 31 степен

Тој порача дека преку неговиот случај може да профункционира таканаречениот ветинг, односно, како што рече, да бидат исчситени 5 судии и 5 обвинители поради учество во монтиран процес.

Претходно, петтемина обвинети беа осудени со затворски казни за злоупотреби на службената должност и штета на државниот буџет од 2,5 милиони евра, а по одбивателната пресуда, судските трошоци ќе им ги плати државата.

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 23/11/2019 - 08:00 at 08:00

Молчи и покри се со ушите.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Бројот на смртни случаи може да достигне два милиона пред успешна вакцина

Слободен печат

Драматичен пораст на новозаразени во Црна Гора: Од понеделник на сила стапуваат нови рестриктивни мерки

Слободен печат

Средбата Заев-Пахор ги реафирмираше одличните билатерални односи меѓу Македонија и Словенија

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Битиќи: Фокусот на Владата ќе е на економијата, тоа ќе донесе подобар живот за сите граѓани

Слободен печат

Полицијата на ЕУЛЕКС го уапси и потпретседателот на ветеранската организација на ОВК, Насим Харадинај

Слободен печат