5 C
Скопје

Бучковски ќе има мандат од една година за да ги затвори отворените прашања со Бугарија

Владата и преку официјално соопштение посочија дека поранешниот премиер Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на нашата земја за Бугарија. Целта, како што велат, е успешно да се затворат отворените прашања со оваа соседна земја.

-Именувањето е со мандат од една година, а целта да се назначи специјален претставник е да се заокружи со успех процесот на решавање на отворените прашања со Бугарија и да се создаде атмосфера за реализација на прашањата од интерес на двете земји опфатени со Договорот за пријателство и добрососедство- стои во соопштението од Владата.

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

Поранешниот премиер и министер за одбрана, како и некогашен лидер на СДСМ, во последно време е мошне често присутен и на медиумите во Бугарија, каде што ги пренесува своите ставови во однос на надминувањето на недоразбирањата со Северна Македонија.

Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

Прочитајте и...  Забрана за тешки товарни возила на патот Тетово - Попова Шапка

Поврзани вести

За пишување на недолични коментари на Фејсбук: Охриѓанец доби кривична пријава

Слободен печат

Реплика на Шекеринска до ВМРО-ДПМНЕ: Зошто да дадам оставка, затоа што влеговме во НАТО?

Слободен печат

Се подготвува механизам за надзор на извозот на вакцини од ЕУ: Нема да влијае за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ЕУ усвои упатства за потврди за вакцинација

Слободен печат

Евидентирани нови 336 случаи на ковид-19, починаа 10 пациенти, оздравеа 385

Слободен печат

НУК: Не прифаќаме средба без Битиќи и сакаме да присуствуваме на состанокот со стопанските комори

Слободен печат

Остави Коментар