Брзо и крцкаво: Пуканки за вечера

пуканки за вечера
Фото: Принтскрин / Instagram

Ги знаете оние денови кога едноставно не ви е дo готвење. Кога помислата за сецкање и сечење и подготовка, па дури и само да ја вклучите рерната ви се чини премногу? Токму за такви ноќи се соодветни пуканки за вечера.

Да, можете да јадете пуканки за вечера! Пробајте ги овие четири вкусни начини да ги претворите пуканките за здрава ужина или лесна вечера!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Jenkins (@frontrangefed)

Што добро се комбинира со пуканки?

Навистина, толку многу работи! Пуканките се толку едноставно задоволство, но тие се толку приспособливи – можете да ги направите слатки или солени (или и обете!), едноставни или гурмански.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RRO (@rro_india)

Месо и сирења

Многу честа омилена комбинација, и можете да ја приспособите како сакате! Позачинетите меса и сирења како салама и пиперка даваат похрабар вкус, додека помеките сорти (шунка и швајцарско сирење) нудат посладок, поблаг прелив за вашите пуканки.

Зачини

Експериментирајте  и видете што ви се допаѓа – можеби ќе бидете изненадени од резултатите! Пробајте лимонска пиперка, рузмарин и мајчина душица, италијански зачини, непредвидливи зачини, кари во прав, лук во прав, зачини за ранч, соли со вкус – изборот е бесконечен! Комбинирајте ги зачините со вашиот избор на масло и ќе имате лесен начин да додадете некои нови вкусови и здрав додаток за да ги ставите врз пуканките.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Organically Becca (@organicallybecca)

Направете го тоа слатко!

Кој рече дека десертните пуканки не се нешто? Секако, веројатно сте јаделе карамела пченка или топчиња со пуканки, кои се одлични опции. Но, дури и додавањето на малку чоколадо, сушено овошје или дури и мали бонбони, како M&M, може да биде забавно за уживање. Или, обидете се да додадете малку смеса од цимет и шеќер во вашите пуканки подмачкани со путер за да бидат слатки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The peach studio (@the.peachstudio)

Дали пуканките се здрави?

Пуканките се одлична опција ако се обидувате да внимавате на вашата тежина. Самите пуканки со воздух се релативно ниски калорични и преполни со растителни влакна, кои ги прават закуска за полнење (повеќе од вреќа чипс!). Тој е исто така натоварен со витамини поволни за вас како витамин Б, магнезиум, железо, калиум и цинк.

Она што треба да внимавате е и видот на пуканки што ги јадете, како ги подготвувате и што ставате одозгора. Пуканките во кино, на пример, се полни со нездрави масти, вештачки зачини и многу сол или шеќер. И, додека пуканки во микробранова печка се лесна опција, некои сорти користат вештачки вкусови, делумно хидрогенизирани масла и нездрави хемикалии во нивните облоги за кеси, што ги прави ризичен избор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jolene Klee (@alfaandcows)

Подготовка на пуканките

Сите рецепти за пуканки подолу се направени со загревање на маслото во голема тава над шпоретот заедно со пченката за пукање.

Најдобрите и најздравите пуканки се прават дома, користејќи вистински пуканки во здрава маст како путер или масло (потребна ви е само мала количина) и само малку зачини и/или додатоци за вкус и забава.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elena Forcella (@la_mema)

Пуканки за вечера

Комбинација број 1: Пуканки со сувомесно и сирење

2 лажици масло

2 лажички сол

½ чаша  пченка

¼ чаша путер, стопен

Сечкани сувомесни меса и сирења –  неколку различни мешавини – за едната салама  а за другата пршута и гауда.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Jenkins (@frontrangefed)

 

Комбинација број 2 :Фенси пуканки во италијански стил

2 лажици маслиново масло

½ чаша пукање пченка

¼ чаша путер, стопен

2 лажички рузмарин

½ лажичка лук во прав

2 лажички сол

¼ шолја рендан пармезан

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nao (@mama_koto)

Комбинација број 3: Слатки пуканки

2 лажици масло од кикирики или кокосовото масло

1/3 шолја чипс од темно чоколадо

2 лажици кокосови снегулки

¼ чаша печени кикиритки

 

 

Видео на денот