Брзиот воз стана болница: Вака Французите ги префрлаат заразените од коронавирус (ВИДЕО)

Дваесет пациенти во тешка состојба треба да се префрлат од Стразбур во болниците на западот во градовите Анже, Ле Ман, Нант и други.

Во Франција пред неколку дена почна првата организирана евакуација на пациенти заболени од коронавирусот со специјален медицински опремен брз воз ТГВ за посебно погодениот исток од земјата кон болниците на западот, јавуваат новинарите.

Францускиот министер за здравство Оливие Веран рече дека ТГВ возот – болница е прв превоз од овој тип во Европа.

Првите пациенти се префрлени во возот околу 8.30 часот утрово. Веќе од рано утро првите возила на итната помош пристигнаа на железничката станица во Стразбур, главниот град на регионот Алзас, посебно тешко погоден од епидемијата.

Дваесет пациенти во тешка состојба треба да се префрлат од Стразбур во болниците на западот во градовите Анже, Ле Ман, Нант и други. Распоредени се во пет вагони претворени во своевидни единици за интензивна нега, а во секој вагон се наоѓа медицински тим во кој се анестезиолот, интернист, болничар анестетичар и тројца болничари.

Прочитајте и...  Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Вкупно 50 членови на медицински и логистички персонал учестуваат во оваа акција.

Другите операции за евакуација преку ербасовите на францусктие воздушни сили или со хеликоптери кон болниците во Франција или соседна Германија веќе се спроведени во таа тешко погодена француска област Гранд Ест каде 506 пациенти починаа од коронавирусот.

Исто така, во тој регион, во Милуз, една воена полска болница е поставена оваа недела покрај цивилната болница за да преземе околу 30 нејзини пациенти.

Прочитај повеќе

Убиството на Џорџ Флојд ја крена и Европа на нозе: Протести на солидарност со САД во Лондон и Берлин (ВИДЕО)

И утре променливо облачно со локален дожд

Слободен печат

САД: Пет финансиски гиганти купија злато за две милијарди долари

Марина Дамческа

Најмалку три жртви во Индијанополис во протестите поради смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Не сакале да се тестираат од страв да не завршат на респиратор!

Марина Дамческа

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Белград нападнат лидерот на Слободните граѓани, актерот Сергеј Трифуновиќ

Слободен печат