Брз колач со кајсии

Состојки:
кајсии
4 јајца
150 гр мелени бадеми
100 гр остро брашно
100 гр путер
100 гр шеќер
2 мали лажички прашок за пециво
малку презли за посипување на плехот

Подготовка:
Измијте ги кајсиите, извадете ги семките и исечете ги на помали парчиња. Плехот за печење намачкајте го со маргарин и посипете го со презла.

Маргаринот истопете го на тивок оган. Во сад помешајте ги брашното, прашокот за пециво и бадемите. Во друг сад пет минути матете ги јајцата со шеќерот.

Разладениот маргарин полека додавајте го во смесата со јајца и шеќер, а потоа постепено додајте ги брашното, бадемите и прашакот за пециво.

Ставете ја смесата во плехот и одозгора распоредете ги кајсиите.
Ставете го колачот во рерна загреана на 180 степени и печете околу 30 минути.

Прочитајте и...  7 хранливи материи со кои се богати портокалите

Прочитај повеќе

Одржан првиот концерт во чест на култните ЕКВ, роден Џејмс Блант и уште неколку настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен печат

Повторно е секс-бомба, но погледнете како изгледаше Ана Николиќ пред 20 години!

Слободен печат

Разговор со Елена Петреска: Не чувствувајте грижа на совест ако си одвоите време за себе

Слободен печат

Поради овие намирници имате висок притисок, воспаленија и срцеви заболувања! (ФОТО)

Слободен печат

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 5 =

Прочитај повеќе

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари!

Слободен печат

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Пејџ Хатавеј е фитнес дива од која има што да се научи! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатната заработка на брендот на Карл Лагерфелд по неговата смрт!

Слободен печат

Хороскопски знаци кои најлесно паѓаат во искушение да стапат во љубовна врска со колега

Слободен печат