Брз јорган-колач

Состојки:

5 јајца
180 г шеќер
малку ванила во прав, екстракт или ванилин шеќер
125 мл масло
300 г брашно
1 пакување прашок за печиво
100 г мелени ореви или лешници
1 полна лажица какао

За кремот
400 г посно сирење (може да користите и свежо сирење и 3-4 лажици млеко)
2 јајца
120 г шеќер во прав
1 пакување пудинг од ванила или 40 г густин

Подготовка:
Изматете ги јајцата и шеќерот додека не добиете кремава смеса. Постепено додавајте ги маслото и млекото.

Измешајте брашно, прашок за печиво и какао и ставете ги во смесата од јајца и шеќер. Измешајте ги рачно, со маталка. На крај, додајте и ореви.

Ставете го тестото во плех со големина 38х30 сантиметри обложен со хартија за печење.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 10 јули: Денот ви носи голема смиреност и многу убави искуства

Изматете ги сите состојки и ставете ги во шприц за десерти. Направете мало дупче (околу еден сантиметар), бидејќи смесата е мошне течна, па полесно ќе ја нанесувате со ќесичка со помал отвор. Направете дијагонални линии на испеченото тесто.

Печете го колачот на 175 степени во загреана рерна околу 30 минути.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат