9 C
Скопје

Бруно Фернандеш добива нов „ѓаволски“ добар договор

Најдобриот фудбалер на Манчестер јунајтед сезонава, Бруно Фернандеш наскоро ќе добие нов далеку подобар договор.

Англиските медиуми тврдат дека челниците на „црвените ѓаволи“ подготвија нов договор за португалскиот репрезентативец со кој ќе заработува по 200.000 фунти неделно, што е двојно повеќе од тоа што сега го заработува.

Со актуелниот договор Фернандеш е еден од најслабоплатените стандардни првотимци на Манчестер јунајтед и има идентична плата со резервниот голман Хендерсон.

Најдобар доказ дека Бруно Фернандеш заслужува нов договор зборуваат и бројките од оваа сезона. Португалецот на девет натпревари во Премиер лигата постигна седум гола и има три асистенции, а екипата нема победа без него на теренот. Во Лигата на шампионите на пет средби постигна три гола и една асистенција.

Прочитајте и...  Кој ќе го победи Бруклин, Грифин им се приклучи на Дурент, Ирвинг и Харден

Бруно Фернандеш на почетокот од годината за сума од 55 милиони евра пристигна на „Олд трафорд“ од Спортинг Лисабон и оттогаш вкупно има 22 гола и 14 асистенции на 37. натпревари во сите конкуренции.
Челниците на екипата го сметаат Португалецот за клучен играч околу кого ќе го создаваат тимот кој треба да ја донесе титулата во Премиер лигата каде последен пат беа шампиони во 2013 година.

Поврзани вести

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Предлог на Јувентус за револуција во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар