Бројот на жртви од торнадото во САД се искачи на 18, без струја се 90.000 луѓе

Фото: EPA-EFE/MATT MARTON

Бројот на жртвите од торнадата, кои го погодија југот и средниот запад на САД, во петокот се искачи на 18.

Седум лица починаа во округот Мекнари, во близина на Мисисипи, изјави Дејвид Лекнер, градоначалник на Адамсвил.

„Поголемиот дел од штетата е направена во домови и станбени блокови“, рече Лекнер, додавајќи дека иако проверувале дали сите жители се пребројани, спасувачките екипи оделе од куќа до куќа и проверувале за да се уверат дека сите се таму.

Фото: EPA-EFE/MATT MARTON

За време на концерт во Илиноис се урнал покривот на театарот, додека 260 луѓе беа присутни во просторијата.

Четири лица загинаа во градот Вин, Арканзас, додека жртви се пријавени во Алабама, Илиноис, Индијана и Мисисипи.

Гувернерката на Арканзас, Сара Хакаби Сандерс, активираше 100 членови на Националната гарда за да им помогне на локалните власти да се справат со штетите.

Фото: EPA-EFE/MATT MARTON

Речиси 90.000 луѓе се без струја во Арканзас, според веб-страницата која ги следи прекините на струја. Прекини на струја се забележани и во Ајова, Мисури, Тенеси, Висконсин, Индијана и Тексас.

Временските услови во петокот беа слични на оние од пред една недела кога починаа 21 лице и оштетени беа околу 2.000 домови во Мисисипи, соопштија метеоролозите.

Метеоролошката служба за следниот вторник прогнозира нова серија интензивни невреме во истото подрачје како и минатата недела.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот