Бројот на загинати во војната во Газа надмина 13.300 потврди палестинското министерство за здравство

epa09193408 Palestinians carry the body of a man that was killed in an Israeli airstrike earlier in Gaza City, 12 May 2021. Two towers were destroyed after Israeli air strikes in Gaza. At least one Israeli woman was killed after 130 rockets fired by Hamas from Gaza strip fell on Tel Aviv and neighbouring Israeli cities. A day earlier and in response to days of violent confrontations between Israeli security forces and Palestinians in Jerusalem, various Palestinian militants factions in Gaza launched rocket attacks that killed two Israelis in the city of Ashkelon. Israel Defense Forces (IDF) said they hit over 100 targets in Gaza Strip during retaliatory overnight strikes. The Health Ministry of Gaza strip said that at least 43 Palestinian, including 13 children, were killed from the Israeli airstrikes. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on 11 May that they will increase the rate and intensity of the strikes. EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека бројот на загинатите Палестинци се искачи на 13.300, додека бројот на ранетите достигна околу 32.850, од ​​почетокот на израелскиот напад врз Појасот Газа на 7 октомври.

„Од неделата вечерта, бројот на загинатите беше повеќе од 13.300, вклучувајќи околу 5.600 деца, 3.550 жени додека бројот на повредени достигна повеќе од 30 илјади“, се вели во соопштението.

Се додава дека повеќе од 4.500 Палестинци се уште се водат како исчезнати, вклучително и 3.500 деца за кои се верува дека се заробени или затрупани под урнатините.

Бројот на раселените лица во Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Хамас и Израел достигна околу 1,7 милиони, соопшти денеска Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот